Instalacja pakietu XAMPP

Mirosław Zelent

W tym epizodzie używamy języka PHP, który jest back-endowy, co znaczy: interpretowany po stronie serwera. Potrzebujemy więc dostępu do działającego serwera (hosta). Oczywiście będzie to serwer lokalny - tzw. localhost, symulowany na naszym własnym komputerze, z użyciem oprogramowania o nazwie XAMPP. Zapewne znasz już ten program z zajęć szkolnych, ale jeśli nie, to nie problem - wystarczy zajrzeć do poniższego tutoriala, w którym wyjaśniliśmy czym ten pakiet jest oraz jak go zainstalować.

Problemy z działaniem XAMPP?

Jeżeli pomimo przeprowadzenia instalacji w sposób pokazany na filmie XAMPP sprawia problemy, to zajrzyj do poniższej listy możliwych przyczyn. Problemy z działaniem Apache'a najczęściej wynikają z faktu, iż port 80 jest używany przez inną aplikację bądź usługę.

  1. Program Skype często blokuje port 80 i bywa preinstalowany w Windows 10. Sprawdź czy na komputerze znajduje się Skype i czy odinstalowanie tej aplikacji rozwiązało problem.
  2. Port 80 może być także używany w Windows 10 przez usługi IIS (Internet Information Services). Aby je wyłączyć wystarczy w menu Start wpisać: Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows po czym odznaczyć checkboxa przy Internetowe usługi informacyjne:
Wyłączenie usług IIS

Możesz także używać Apache'a na innym porcie niż 80. Wystarczy, że w Panelu Sterowania wybierzesz kolejno: Config, Apache (httpd.conf) po czym w otwartym pliku tekstowym zmienisz numer portu na którym prowadzony jest nasłuch na inny niż 80, na przykład 85.

Jednak uwaga! Po zmianie posługuj się już nie adresem localhost, lecz localhost:85

Zmiana portu Apache Nowy port Apache