Zmienne. Deklarowanie zmiennych. Stałe

Mirosław Zelent

Zmienna to najprościej mówiąc pojemnik (szufladka, pudełko) na dane – możemy w nim przechować np. liczbę, napis (w programowaniu na napis mówimy często: łańcuch), wartość logiczną (true/false) albo dane jeszcze innego typu. Oczywiście wartość przechowywana w takiej zmiennej tak naprawdę “siedzi” w pamięci RAM komputera – i rzeczywiście czasami potrzebujemy w skrypcie jakąś wartość zapamiętać.

Deklarowanie zmiennych

Zmienne deklarujemy z użyciem klauzuli var (ang. variable = zmienna), po czym podajemy nazwę tej nowej szufladki w pamięci:

var ile_jablek = 12;

Nazwę wymyślamy samodzielnie, lecz uwaga: nie powinna ona zaczynać się od cyfry (ze względu na istnienie szesnastkowego zapisu liczb), nie powinna zawierać spacji, a jeżeli chcemy, aby nazwa była złożona z kilku słów, to używamy znaku podkreślenia zamiast myślnika (tak jak w przykładzie: ile_jablek, a nie: ile-jablek).

Oczywiście nazwa zmiennej nie może też być słowem kluczowym języka JS (zmienna o nazwie na przykład "var" jest w oczywisty sposób niedopuszczalna). Osobiście polecam także unikać polskich ogonków i docelowo przyzwyczajać się do nazewnictwa angielskiego (ma to największe znaczenie, kiedy współpracujemy w zespole programistów – nazwy angielskie są najbardziej czytelne dla osób różnych narodowości).

Istnieje także w JS inny (nowszy) sposób deklarowania zmiennych, z użyciem innej klauzuli, o nazwie let (ang. “niech [się stanie zmienna]”):

let liczba = 20;

Ten nowszy sposób rozwiązuje pewne problemy z zasięgami zmiennych tworzonych klasycznie (zmienne tworzone z użyciem let mają tzw. zasięg blokowy, czyli pozostają widoczne jedynie w zasięgu wyrażenia, w którym się znajdują, zaś zmienne tworzone z użyciem var są zawsze widoczne lokalnie w całej funkcji, a nie blokowo). Oczywiście w prostych konceptualnie skryptach egzaminacyjnych (a nawet w wielu zastosowaniach produkcyjnych), ta różnica nie ma większego znaczenia. Zapraszam do obejrzenia tutoriala video na ten temat - zajrzyj tutaj: Short (#1) Zmienne w JavaScript: var czy let?.

Stałe

Oprócz zmiennych, w których przechowywane wartości mogą się dynamicznie zmieniać w trakcie wykonania skryptu, możemy także w JS zadeklarować tzw. stałą – jest to taki pojemnik na dane, którego zawartość nie powinna ulegać zmianom. Stałą można stworzyć z użyciem klauzuli const (łac. constans = stały, niezmienny):


const PI = 3.141592653;
PI = 14.3; // błąd – zmiana wartości stałej!

Przy okazji mówienia o stałych, warto powiedzieć o niepisanej tradycji – otóż wielu programistów lubi zapisywać ich nazwy (dla odróżnienia od zmiennych) WIELKIMI literami – nie jest to obowiązek, a raczej tradycja – można jej przestrzegać, ale nie trzeba. Zapraszam do obejrzenia tutoriala video na ten temat - zajrzyj tutaj: Short (#9) Zmienne w JavaScript: const.