Informacje wstępne o Windows Server

Damian Stelmach

Systemy operacyjne Windows Server to rozwiązania firmy Microsoft, które znajdują zastosowanie zarówno jako serwery pracujące w sieciach lokalnych, udostępniające takie usługi jak zarządzanie użytkownikami, udostępnianie zasobów plikowych, drukarek, DHCP, czy jako serwery zdalnego, bezpiecznego połączenia z siecią firmową poprzez VPN. Pracują one także u operatorów oferujących usługi hostingowe. Wiele aplikacji udostępnianych przez WWW, które tworzone były za pomocą technologii Microsoftu, np. ASP.NET, wymagają do prawidłowej pracy właśnie systemów Windows Server, dlatego wiele stron, z których korzystacie pracuje w oparciu właśnie o ten system.

Zastosowań serwerów windowsowych jest oczywiście znacznie więcej. My w naszym kursie, skupimy się na funkcjach sieciowych serwera, wymaganych przez sieci lokalne. Dowiemy jak się m.in. konfigurować na serwerze usługi katalogowe (Active Directory), jak udostępniać zasoby plikowe i sprzętowe, jak skonfigurować i wdrażać serwery DHCP, usługę rutingu, serwery WWW czy FTP. Na koniec kursu, nasz serwer będzie skonfigurowany do pracy w sieci lokalnej, z zainstalowanymi wszystkimi, niezbędnymi do tego usługami.

W ramach kursu, pracować będziemy na dwóch wersjach systemów, na serwerze 2008 R2 oraz 2012 R2. Oba systemy (w wersji angielskojęzycznej) można bezpłatnie pobrać ze stron Microsoftu:

Jak każdy system operacyjny, również serwery windowsowe mają swoje wymagania sprzętowe. W tabeli poniżej prezentuje Wam minimalne oraz zalecenia wymagania sprzętowe dla obu wersji systemów. Te wymagania, które znajdziecie również na strona Microsoftu, są tylko podstawowymi, dzięki którym możliwe jest uruchomienie systemów i działanie podstawowych usług. Faktyczne wymagania zależą od środowiska w jakim pracować będzie serwer, od jego funkcji, no i od obłożenia, to znaczy od ilości użytkowników i usług korzystających z niego.

Wymagania systemowe Windows Server