Odcinek 12 - Tutorial video

Video  | Damian Stelmach

Rozpoczynamy dziś koleją serię kursów skierowaną dla uczniów i studentów kierunków informatycznych oraz teleinformatycznych. Dzisiejszy odcinek to pierwsza odsłona serialu, w którym głównymi bohaterami będą urządzania sieciowe. Serialu, który charakteryzował się będzie w nietuzinkową fabułą, obfitującą w wiele zwrotów akcji, genialną obsadą, ale przede wszystkim ciekawym, jeszcze nie do końca sprecyzowanym na dzień dzisiejszym zakończeniem.

Przedstawiam Wam dzisiejszego głównego bohatera: jest nim przełącznik, zwany switch’em, wywodzącym się ze stajni CISCO. To właśnie on zostanie przez nas dzisiaj wykorzystany, jako królik doświadczalny do zdobycia wiedzy i umiejętności podstawowej jego konfiguracji. Specjalnie nie podaje tutaj wersji, ani symbolu, ponieważ większość przełączników tej marki konfiguruje się podobnie, różnice jakie mogą się pojawić dotyczą konkretnych funkcjonalności jakimi dysponują.

Tak więc wiedza, którą zdobędzie po przepracowaniu tego odcinka, z całą pewnością będzie mogła zostać wykorzystana w praktyce, na praktycznie każdym urządzeniu CISCO. W dzisiejszym odcinku przypomnimy sobie kilka podstawowych informacji o samych switchach, pokażemy jak się do nich podłączyć, aby móc je konfigurować, a w dalszej części odcinka dokonamy konfiguracji funkcji związanych z bezpieczeństwem sieci. Zapraszam do oglądania!

Znajdź w filmie

Nasze tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:18 ] Tytułem wstępu
[ 00:01:37 ] Zasada działania przełączników sieciowych
[ 00:05:12 ] CISCO Packet Tracer
[ 00:06:00 ] Sposoby łączenia się z przełącznikiem w celu jego konfiguracji
[ 00:09:34 ] Tryby konfiguracji urządzeń CISCO, podstawowe polecenia konfiguracyjne
[ 00:14:14 ] Konfiguracja haseł dostępu
[ 00:17:00 ] Konfiguracja Port Security
[ 00:23:12 ] Konfiguracja DHCP Snooping

Komentarze

Czy macie jakieś uwagi, pytania, sugestie? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać w komentarzach. Dziękujemy Wam za poświęcony czas!