JCVqX0V

Podstawy sieci komputerowych

Obecnie chyba mało kto wyobraża sobie otaczający nas świat bez komputerów, telefonów oraz wielu innych urządzeń elektroniki użytkowej. Urządzenia te oferują nam ogromny zbiór funkcji oraz możliwości ułatwiających wykonywanie codziennych czynności, pomocnych też w pracy oraz nauce. Wiele z tych funkcji byłaby bezużyteczna gdyby nie jeden, zasadniczy aspekt, a mianowicie możliwość szybkiej komunikacji i wymiany danych.

Właśnie dzięki temu, że mamy taką możliwość, w bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie skontaktować się ze znajomymi, którzy aktualnie przebywają na drugim końcu świata, zapłacić w kilka sekund rachunek za prąd, czy kupić sobie nowe trampki nie wychodząc z domu. Oczywiście nie będę tutaj przedstawiał wszystkich zalet dostępu do Internetu, bo nie to jest tematem przewodnim kursu, chciałbym jednak abyście uzmysłowili sobie, że wszystko to, co jesteście w stanie zrobić za pomocą swojego komputera czy smartfonu, ma jeden, wspólny mianownik. Mianownikiem tym jest, a właściwie są sieci komputerowe, których stworzenie kilkadziesiąt lat temu, stanowiło podwaliny do dzisiejszego Internetu. Czym jest obecny Internet? No to jest właśnie moi drodzy nic innego jak sieć komputerowa, bardzo rozległa, z duża ilość urządzeń do niej podłączonych, ale mimo wszystko dalej jest to sieć.

W dzisiejszym, pierwszym odcinku z serii o sieciach komputerowych zajmiemy się podstwowymi ich aspekatmi. W ramach tego odcinka poruszymy i omówimy kwiestie takie jak:

  • Podstawowe pojęcia związane z siecią komputerwą: host, klient, serwer, protokół komunikacyjny,  DHCP, DNS.
  • Budowa i rodzaje mediów transmisyjnych.
  • Jednostki przesyłu danych.
  • Topologie logiczne i fizyczne: topologia gwiazdy, magistrali, pierścienia, punkt-punkt, rozgłaszania, przekazywania żetonu,
  • Metody dostępu do medium transmisyjnego CSMA/CD, CSMA/CA.

Zapraszam do oglądania, analizy materiałów dostępnych w pliku PDF oraz do rozwiązywania testów dostepnych poniżej.


Obudowa dydaktyczna oraz wersja na słuchawki:

pdf file mp3 file


Rozwiąż test z wybraną ilością pytań


Udostępnij