PVST i RapidPVST

Damian Stelmach

Protokół STP posiada sporo wad. Podstawowa wada tego protokołu to czas zbieżności, który wynosi do kilkudziesięciu sekund. Kolejny, nie mniej ważny problem to brak wsparcia dla sieci VLAN. W STP mamy tylko jedną instancję, jedno wystąpienie, również dla wielu sieci VLAN. Ograniczenia te spowodowały ewolucję STP i powstanie jego kilku jego następców. W technologii CISCO najważniejsze ewolucje STP to protokół PVST, a także Rapid PVST. PVST (ang. Per-VLAN Spanning Tree) to odmiana STP, która pozwala skonfigurować osobno ten protokół dla każdej sieci VLAN, stąd nazwa. Rapid PVST to z kolei odmiana STP, która odsługuje wiele sieci VLAN, a także znacznie skraca czas uzyskiwania zbieżności sieci i nie dotyczy to tylko portów dostępowych tak jak było to w PORTFAST, ale wszystkich portów.

Odmiany STP obsługujące wiele sieci VLAN pozwalają równoważyć obciążenie dla poszczególnych sieci VLAN, definiując dla każdej z nich inny most główmy. Poniżej widać zrzut z konfiguracji jednego z przełączników pracujących w sieci lokalnej, gdzie dla sieci VLAN o identyfikatorze 1 jest on mostem głównym, ale dla sieci VLAN 10 już nie:

Konfiguracja jednego z przełączników

Rapid PVST to protokół, który zdecydowanie przyspiesza osiąganie zbieżności sieci po zmianie topologii (stąd nazwa rapid – szybki). Na portach przełącznika, gdzie skonfigurowano RPVST pomijane są stany nasłuchiwania i uczenia się, a porty po zmianie topologii są gotowe do pracy w klika sekund. Domyślnie na przełącznikach PVST jest uruchomiony, natomiast RPVST trzeba ręcznie aktywować. Aby sprawdzić stan danego protokołu wystarczy w trybie uprzywilejowanym wydać polecenie:

  • Switch# show spanning-tree summary
Spanning-tree summary

Uruchomienie szybszej wersji PVST czyli Rapid PVST następuje po wydaniu w trybie konfiguracji polecenia:

  • Switch(config)# spanning-tree mode rapid-pvst