Tryby konfiguracji przełączników

Artykuł  | Damian Stelmach

Pierwszy, dostępny tryb to tryb użytkownika. Uruchamiany jest po wciśnięciu klawisza ENTER na klawiaturze. Dostępność tego trybu potwierdzona jest znakiem zachęty w postaci znaku większości:

Switch>

Jest to tryb, który nie pozwala na dokonywanie żadnej konfiguracji, a lista dostępnych w nim opcji jest mocno ograniczona. Z poziomu tego trybu możemy natomiast przejrzeć np. informacje o dostępnych interfejsach, wydając takie polecenie:

Switch>show ip interface brief

Lista dostępnych na danym poziomie opcji wyświetla się kiedy na klawiaturze wprowadzimy symbol znaku zapytania. Wyświetlanie dostępnych opcji za pomocą znaku zapytania działa na wszystkich poziomach konfiguracji

Switch>?

Exec commands:

connect – Open a terminal connection

disable – Turn off privileged commands

disconnect – Disconnect an existing network connection

enable – Turn on privileged commands

exit – Exit from the EXEC

logout – Exit from the EXEC

ping – Send echo messages

resume – Resume an active network connection

show – Show running system information

telnet – Open a telnet connection

terminal – Set terminal line parameters

traceroute – Trace route to destination

Drugi tryb, to tryb uprzywilejowany, uruchamiamy go wprowadzając polecenie ENABLE. Przejście do tego trybu potwierdzone jest hashtagiem po nazwie urządzenia:

Switch>enable

Switch#

W tym trybie możemy również przeglądać konfigurację portów, mamy natomiast również możliwość dokonywania podstawowych zmian konfiguracyjnych, takich jak wyświetlana nazwa urządzenia, jak również na zapisywanie aktualnej konfiguracji.

Trzeci tryb, to tryb konfiguracji globalnej. Uruchomiony zostaje po wprowadzeniu polecenia
CONFIGURE TERMINAL lub też CONF T:

Switch#configure terminal

Switch(config)#

To jest tryb pozwalający na dokonywanie właściwej konfiguracji urządzenia, jak również jest to tryb, z którego można dostać się do ostatniego dostępnego trybu, tzw. trybu konfiguracji szczegółowej, który dotyczy już konkretnych funkcjonaliści. W dalszej części dokumentu omawiał będę poszczególne funkcjonaliści wraz z opisem każdej z komend.

Komentarze

Czy macie jakieś uwagi, pytania, sugestie? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać w komentarzach. Dziękujemy Wam za poświęcony czas!