Sieci komputerowe

Windows Server #3: Zasady Grupy w domenie Active Directory

Slajd2

Zapraszam Was do wspólnej podróży w głąb czeluści zwanej Zasadami Grupy, gdzie poruszając się pośród obiektów tychże zasad, zdalnie będziemy konfigurować komputery pracujące w domenie Active Directory. Zanim to jednak zrobimy wyjaśnimy sobie te tajemnicze pojęcia, które pojawiły się we wstępie.
Otóż moi drodzy, zacznijmy od tego, że nadal pracować będziemy w domenie, którą utworzyliśmy i skonfigurowaliśmy w poprzednim odcinku. Działania, które wykonaliśmy ostatnio pozwolą nam zajęć się esencją Active Directory, jaką są moim zadaniem Zasady Grupy oraz ich obiekty. Czy zatem owe zasady są i po co się je wykorzystuje?
No Zasady Grupy, tak w ogóle, to zbiór ustawień określających zakres działania komputera oraz użytkowników danego komputera. Tłumacząc to wprost, są to ustawienia definiujące do jakich elementów systemu użytkownik komputera ma dostęp, a do jakich nie. Z jakich aplikacji może korzystać, a z jakich nie może, a także czy i w jakim stopniu może używać urządzeń peryferyjnych, podłączonych do komputera.
Zasady Grupy można skonfigurować lokalnie, na każdym systemie Windows, nawet jeśli nie pracuje w domenie, ale również, a właściwie powinniśmy powiedzieć przede wszystkim na serwerze pełniącym rolę kontrolera domeny. Zasady przygotowane na poziomie serwera, są poprzez specjalny mechanizm wysyłane i wdrażane na systemie klienckim. Korzystanie z zasad konfigurowanych na poziomie domeny Active Directory ma tą przewagę, że po pierwsze zbiór dostępnych opcji konfiguracyjnych jest znacznie szerszy, no a po drugie, zasady przygotowywane i wdrażane są dla większej grupy komputerów i użytkowników jednocześnie. Zasady lokalne konfigurować trzeba na każdym z komputerów osobno. Dziś właśnie zajmować się będziemy Zasadami Grupy konfigurowanymi z poziomu serwera. To jak powiedziałem jest to moim esencja usługi Active Directory, gdyż tak naprawdę to właśnie zasady grupy pokazują pełnie możliwości tej usługi.

Zapraszam do oglądania!


Obudowa dydaktyczna:

pdf file


Rozwiąż test z odcinka


Udostępnij