Drzewo technologii webowych

Mirosław Zelent

W drzewie technologii ilustrującym możliwe ścieżki rozwoju programisty webowego (które przedstawiono poniżej) obowiązują dwie proste zasady.

  • Zasada pierwsza: jeśli jakaś technologia znajduje się wyżej od innej, to oznacza to, iż w mojej opinii lepiej jest najpierw opanować to, co umieszczone jest niżej w drzewie. Wyjątkiem jest obszar korzeni drzewa, czyli umiejętności fundamentalne w IT. Tutaj nie obowiązuje zasada że im coś jest wyżej tym później należy to zrealizować, gdyż wszystkie fundamenty są równorzędne i tak samo ważne.
  • Zasada druga: linie przerywane oznaczają technologie webowe, których dobra znajomość nie jest koniecznie potrzebna na egzaminie zawodowym E.14. Również tutaj wyjątek stanowią umiejętności fundamentalne – nie zostały oznaczone liniami przerywanymi, gdyż dotyczą pracy zawodowej, a nie szkolnego egzaminu.

Na początku ilość i różnorodność technologii webowych na pewno potrafi przytłoczyć. Nie przedstawiłem jednak tak dokładnego podziału webowych technologii, aby Cię zniechęcić – daleki jestem od kładzenia ludziom na barki niemożliwych do uniesienia ciężarów. W nauczaniu (i w osobistej pracy również) stosuje bardzo prostą filozofię, którą można podsumować krótko: nie porównuj siebie do innych – w swojej nauce staraj się być po każdej sesji odrobinę lepszy niż byłeś wczoraj. Rób to wystarczająco długo i cierpliwie, a przyjdą rezultaty.

Co do wyboru własnej drogi w drzewie technologii webowych to nikt nie może Ci tego “dać” – sam będziesz wiedzieć, że “to lubię robić”. Graficy i osoby o dużym zmyśle estetycznym odnajdą się najszybciej w gałęzi front-endowej, projektując i przycinając layouty stron internetowych, zaś osoby zafascynowane tworzeniem mechaniki (logiki) działania aplikacji internetowych najszybciej odnajdą się w JavaScript i PHP. Zachęcam jednak z czasem eksplorować kolejne języki i frameworki realizowane tak po stronie klienta jak i serwera. Testuj, próbuj, baw się.

Ważne jest zdrowe podejście i świadomość, że nie ma żadnej tajemniczej recepty na sukces. Sukces to progresywna (czyli regularna, nieustająca) realizacja jakiejś wartościowej idei czy pasji. Tak jak powiedział Steve Jobs – nie da się połączyć najważniejszych “kropek” (punktów zwrotnych) w naszym życiorysie zawodowym patrząc w przód, można je połączyć tylko patrząc wstecz. Nigdy nie będzie tak, że będziesz mieć idealny plan i że wszystko będziesz wiedzieć. Trzeba pracować i szlifować swoje umiejętności, a wówczas życie zatroszczy się o naszą przyszłość. Pracuj cierpliwie, pracuj pomimo trudności i własnych ograniczeń. Powodzenia!

Jeśli chcesz, to możesz pobrać mindmapę z drzewem technologii webowych w formacie xmind – do otwarcia pliku użyj programu, który można znaleźć tutaj.