Tutorial video, wersja MP3

Damian Stelmach

Po dłuższej przerwie, wracamy moi drodzy do kursu Windows Server. Niniejszy odcinek to pokaz instalacji oraz konfiguracji dwóch bardzo popularnych usług serwerowych, czyli DHCP oraz NAT. Pracujemy tradycyjnie na dwóch wersjach serwerowych Windows czyli na wersji 2008 r2 oraz 2012 r2. Maszyny, z których ja korzystam to te same, których używaliśmy w poprzednich odcinkach, także mam na nich zainstalowaną już i skonfigurowaną usługę Active Directory. Oczywiście usługi takie jak DHCP czy NAT bez żadnego problemu działać mogą na systemach gdzie usługi katalogowej nie ma, ale skoro kurs ma być całościowy zdecydowałem się pracować na tych samych maszynach. Jeśli wy tych maszyn już nie macie to żaden problem, możecie pracować na swoich, czystych wirtualnych.

Znajdź w filmie

Nasze tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:16 ] Tytułem wstępu
[ 00:01:19 ] Omówienie protokołu DHCP
[ 00:04:37 ] Konfiguracja DHCP Windows Server 2008 R2
[ 00:09:16 ] Konfiguracja DHCP Windows Server 2012 R2
[ 00:12:10 ] Adresy LocalLink - brak komunikacji z DHCP
[ 00:13:02 ] Rekonfiguracja opcji DHCP i rezerwacja adresów
[ 00:16:36 ] Konfiguracja NAT Windows Server 2012 R2
[ 00:22:30 ] Konfiguracja NAT Windows Server 2008 R2

Pobierz wersję MP3

Dobrym rozwiązaniem w czasie przygotowań do egzaminu jest pobrać sobie odcinki w formacie mp3, aby w wolnej chwili (kiedy np. ćwiczysz fizycznie, podróżujesz) wrzucić sobie tutorial na słuchawki i odtworzyć w umiarkowanym skupieniu, aby osłuchać się wstępnie z nowym tematem. Natomiast jeśli tutorial zawiera momenty, w których prowadzący wykonuje jakieś konkretne działania na pulpicie komputera, to spróbuj następującego ćwiczenia: postaraj się zwizualizować sobie co dzieje się na video, mimo iż tylko słyszysz co prowadzący zapisuje, klika, zaznacza, zmienia.

A następnie, po powrocie do domu, zajrzyj na ile to czego się spodziewasz, odbiegać będzie od rzeczywistej czynności ukazanej na filmie. Przypomina to trening szachistów, którzy rozgrywają partie na wirtualnej szachownicy w swojej głowie - to fantastyczne ćwiczenie, gdyż pozwala głębiej zapamiętać oraz zrozumieć co i dlaczego zostało wykonane.

Poprzedni wpis