DNS na komputerze lokalnym
Damian Stelmach
Każdy komputer czy też inny host, jeśli chce komunikować się z innymi hostami w sieci powinien mieć w swojej konfiguracji przypisany adres IP serwera DNS, który będzie tego hosta obsługiwał. W większości systemów operacyjnych podaje się go razem z konfiguracją adresacji. Najczęściej adresem serwera DNS na komputerze domowym będzie adres rutera dostępowego do Internetu lub też adres serwera, który przydzielił usługodawca internetowy. W przypadku komputerów firmowych no to już wszystko zależy od struktury sieci i liczby serwerów DNS jakie w firmie pracują.
Bez względu na to czy korzystacie z komputera w domu czy też w corpo robocie to zanim resolver systemu operacyjnego, wyśle zapytanie do przypisanego serwera DNS przeszuka komputer w celu odnalezienie informacji na dysku twardym. A co będzie sprawdzał? No najpierw prześwietli plik hosts, który zawiera rozwiązania nazw przypisane na sztywno. Plik ten w Windowsach zapisany jest w takiej lokalizacji: C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts
Jeśli chcecie się pobawić możecie tutaj podać adresy IP najczęściej odwiedzanych przez was stron, wówczas wasz komputer nie będzie musiał komunikować się z serwerem DNS w celu uzyskania informacji o adresie danej strony, weźmie ją sobie zwyczajnie z tego pliku. Oczywiście w rzeczywistości mało kto chce się w to bawić i raczej nie korzysta się z tej opcji, z wyłączeniem dużych sieci korporacyjnych, gdzie czasami dodaje się wpisy w tych plikach z informacjami o adresach IP urządzeń sieciowych w nich pracujących.
Jeśli resolver nie odnajdzie intersującego go wpisu w pliku hosts, przeszuka własny cache, czyli pamięć podręczną, w której zapisał sobie wcześniejsze rozwiązania nazw. Do tej pamięci możemy sobie zajrzeć, wydając w konsoli polecenie ipconfig /displaydns
.
Widzimy tutaj rozwiązania, które zostały już wcześniej zrealizowane i zapisane po to aby nie korzystać z serwera DNS, jeśli nazwa została już wcześniej rozwiązana. Cache czyszczony jest po każdym restarcie komputera, natomiast można go też wyczyścić ręcznie, wykonując polecenie ipconfig /flushdns
. Jeśli i w cache resolverze nie odnajdzie intersującego go wpisu, czyli rozwiązania nazwy dopiero następuje komunikacja z zewnętrznym serwerem DNS.
Zamów książki o IT sec z kodem: pasja
Można już zamawiać dwa tomy książek "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT". Mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy aż 15% zniżki! Dziękujemy ekipie Sekuraka za fajny rabat dla naszej Społeczności! Zamówień można dokonywać tutaj:
Tom 1 Tom 2Pomóż dzieciom
Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Prosimy, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękujemy!
Komentarze
Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać: kontakt@pasja-informatyki.pl. Dziękujemy za poświęcony czas - to dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy!