Jednostki danych w sieciach
Damian Stelmach
Podstawową jednostką służącą w informatyce do zapisu danych jest 1 bit [b]. W sieciach komputerowych natomiast, do określanie przepustowości (szybkości) sieci stosuję się jednostkę bit na sekundę, zapisywaną b/s lub też bps (ang. bit per second).
Oczywiście 1 bit/s to bardzo mało, dlatego też stosuje się wielokrotności tej jednostki, podobnie jak dla określania wielkości plików, pojemności dysków czy pamięci operacyjnych, z tym, że w odniesieniu do bitów, a nie do bajtów, wielokrotnościami tymi są:
- Kilobit [Kb],
- Megabit [Mb],
- Gigabit [Gb],
- Terabit [Tb].
W związku z tym, ze w sieciach komputerowych jako jednostkę stosuje się bity, inaczej niż w przypadku wielkości plików czy pojemności dysków, gdzie zamiast bitów [b] stosuję się bajty [B] pojawia się tutaj kwestia konwersji, czyli zamiany jednostek.
1 bajt [B] to 8 bitów [b] dlatego też, jeśli chcemy wielkość pliku wyrażoną w bajtach zapisać w bitach musimy ilość bajtów pomnożyć przez 8. Przykładowo, jeśli chcemy obliczyć ile megabitów zawiera plik o wielości 1,5 megabajta, pomnożymy jego wielkość przez 8. Uzyskany wówczas wynik to 12 megabitów.
1,5 MB • 8 = 12 Mb
W przypadku zamiany odwrotnej czyli z bitów na bajty, musimy wykonać operację odwrotną do mnożenia, czyli dzielenie. Wówczas przykładowo: plik o wielkości 20 megabitów po konwersji przyjmie wartość 2,5 megabajta.
20 Mb ÷ 8 = 2,5 MB
Umiejętność konwersji jednostek najlepiej wykorzystać do wykonywania obliczeń na konkretnych przykładach. Opis rozwiązań dwóch z nich, znajduje się poniżej.
Przykład 1
Obliczmy ile danych pobierzemy z Internetu w czasie jednej godziny przy założeniu, że przepustowość naszego łącza jest stała i wynosi 60 Mb/s.
Dane:
Czas: 1 godzina
Przepustowość łącza: 60 Mb/s
Obliczenia:
1. Mnożymy ilość sekund w minucie przez ilość minut:
60 minut • 60 sekund = 3600 sekund
2. Zamieniamy jednostkę przesyłu danych z megabitów na megabajty na sekundę:
60 Mb/s ÷ 8 = 7,5 MB/s
3. Mnożymy przepustowość przez czas:
7,5 MB/s • 3600 sekund = 27000 MB ~ 26,3 GB
Odpowiedź do przykładu 1: W czasie jednej godziny, przez łącze o przepustowości 60 Mb/s pobierzemy ok. 26,3 GB.
Przykład 2
Obliczmy, w jakim czasie pobierzemy plik w wielkości 1 GB przy założeniu, że przepustowość naszego łącza jest stała i wynosi 10 Mb/s.
Dane:
Wielkość pliku: 1 GB
Przepustowość łącza: 10 Mb/s
Obliczenia:
1. Zamieniamy jednostkę przesyłu danych z megabitów na megabajty na sekundę:
10 Mb/s ÷ 8 = 1,25 MB/s
2. Zamieniamy jednostkę zapisu pliku z gigabajta na megabajty:
1 GB => 1024 MB
3. Dzielimy wielkość pliku przez przepustowość łącza:
1024 MB ÷ 1,25 MB/s = 819,2 sekund ~ 13 minut 39 sekund
Odpowiedź do przykładu 2: Plik o wielkości 1 GB, przez łącze o przepustowości 10 Mb/s pobierzemy w około 13 minut 39 sekund.
Zadania do samodzielnego wykonania
- Oblicz w jakim czasie uda się przesłać zawartość płyty DVD (4,7 GB) przez łącze o przepustowości 15 Mb/s.
- Oblicz ile danych uda się przesłać przez łącze o przepustowości 25 Mb/s w czasie 30 minut.
- Oblicz jaka jest przepustowość łącza (w Mb/s) jeśli w ciągu 3 godzin jesteśmy wstanie pobrać 30 GB danych.
Zamów książki o IT sec z kodem: pasja
Można już zamawiać dwa tomy książek "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT". Mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy aż 15% zniżki! Dziękujemy ekipie Sekuraka za fajny rabat dla naszej Społeczności! Zamówień można dokonywać tutaj:
Tom 1 Tom 2Pomóż dzieciom
Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Prosimy, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękujemy!
Komentarze
Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać: kontakt@pasja-informatyki.pl. Dziękujemy za poświęcony czas - to dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy!