Protokół VTP

Damian Stelmach

Implementacja sieci VLAN w dużych środowiskach sieciowych nie zawsze jest tak łatwa, prosta i przyjemna, jak nasza implementacja, którą zrealizowaliśmy. Jeśli w sieci fizycznej występuje wiele sieci wirtualnych, dodatkowo często pojawiają się nowe, co wcale nie jest rzadkością, przyklepywanie za każdym razem zamian do przełączników może być nieco kłopotliwe. Z pomocą przychodzi nam protokół VTP (ang. VLAN Trunking Protocol), którego zadaniem jest przekazywanie przełącznikom informacji o sieciach VLAN.

VTP 1

Wystarczy dokonać odpowiedniej konfiguracji, a dane o sieciach wirtualnych będą przekazywane kolejnym urządzeniom. Protokół VTP działa w architekturze klient – serwer, tak więc jeden z przełączników w naszej sieci musi pełnić rolę serwera VTP, pozostałe będą klientami tej usługi.

VTP 2

Konfiguracja protokołu VTP na przełącznikach CISCO jest bardzo prosta. Domyśle każdy przełącznik pracuje w trybie serwera VTP, tak więc na przełączniku, który w naszej sieci ma pełnić taką rolę musimy tylko skonfigurować łącze TRUNK, a także utworzyć domenę VTP oraz nadać jej hasło. Zakładając, że nasz serwer VTP będzie podłączony z klientem VTP na pierwszym porcie gigabitowym, konfiguracja będzie wymagała następujących poleceń wykonanych w trybie konfiguracji globalnej:

  • Switch(config)# interface gigabitEthernet 0/1
  • Switch(config-if)# switchport mode trunk
  • Switch(config-if)# exit
  • Switch(config)# vtp domain domena.vtp
  • Switch(config)# vtp password cisco

Pierwsze polecenie pozwala przejść do tryby konfiguracji pierwszego portu Gb, którego tryb pracy zmieniamy następnie na TRUNK (drugie polecenie). Dalej w trybie konfiguracji globalnej wydajemy polecenie, które tworzy domenę VTP (jej nazwa może być dowolna), a na koniec nadajemy jeszcze hasło dla tej domeny. Efekt naszych działań widoczny jest po wprowadzeniu polecenia show vtp status w trybie uprzywilejowanym.

VTP status

Konfiguracja klienta (klientów) VTP wygląda z kolei następująco:

  • Switch(config)# interface gigabitEthernet 0/1
  • Switch(config-if)# switchport mode trunk
  • Switch(config-if)# exit
  • Switch(config)# vtp mode client
  • Switch(config)# vtp domain domena.vtp
  • Switch(config)# vtp password cisco

Polecenie pierwsze to oczywiście przejście do konfiguracji portu, którym klient VTP łączy się z serwerem VTP, następnie ustawienie trybu pracy jako TRUNK. Kolejne polecenie to wyjście z trybu konfiguracji szczegółowej pierwszego portu Gb, a dalej mamy już ustawienie trybu pracy jako klient VTP, potem podanie domeny VTP no i hasła. Po kilku sekundach na kliencie VTP pojawią się sieci VLAN, te same, które skonfigurowane zostały na serwerze VTP.

Korzystając z protokołu VTP pamiętać musimy o dwóch kwestiach. Po pierwsze, VTP nie kopiuje informacji o przynależności portów do danej sieci VLAN, to trzeba już skonfigurować ręcznie. Po drugie, tworzenie nowych sieci VLAN nie jest możliwe na kliencie VTP, można takie nowe sieci tworzyć tylko na serwerze VTP.