Instalacja i aktualizacja pakietów
Damian Stelmach
Pakiety w systemach opartych na jądrze Linux to nic innego jak programy i aplikacje, z których korzystamy. W Linuxach do instalacji i aktualizacji pakietów wykorzystuje się specjalne programy zwane menedżerami pakietów. W dystrybucji Ubuntu, podobnie jak we wszystkich distro opartych na Debianie stosuje się pakiety w formacie .deb
, natomiast w distro takich jak Fedora czy Red Hat są to pakiety RPM
. W przypadku Ubuntu bardzo popularny menadżer zarządzania pakietami to apt
, stanowiący skrót od Advanced Packaging Tool i to właśnie z tego softu korzystać będziemy podczas kursu. Wszystkie polecenie związane z zarządzaniem pakietami musimy wykonywać na prawach roota.
Po instalacji systemu powinniśmy zacząć od aktualizacji listy pakietów w repozytoriach. Repozytoria to miejsce w sieci, gdzie dystrybuowane jest oprogramowanie dla Linux’ów. Do tego służy polecenie:
apt update
Lista pakietów zaktualizowana. Ich właściwy update wykonamy wydając polecenie:
apt upgrade
Oba polecenie można połączyć i wykonać jednocześnie za pomocą operatora AND (&&). Listę pakietów, które mamy w systemie zainstalowane zobaczymy wydając polecenie:
apt list –installed
Jeśli w naszym systemie jest duża liczba zainstalowanych pakietów do ich łatwiejszego przeglądania warto użyć polecenia:
apt list –installed | less
Dzięki temu wyświetli się tylko tyle nazw pakietów ile na ekranie się zmieści. Do kolejnej "grupy" pakietów przechodzimy wybierając spację na klawiaturze. Całą listę dostępnych opcji dotyczących zarządzania pakietami za pomocą apt wyświetlimy sobie wydając polecenie:
apt --help
Instalacja pakietu na przykładzie MC
Midnight Commander (MC) to mały i lekki menadżer plików, dzięki któremu łatwo jest poruszać się po strukturze katalogów, a także tworzyć, przenośność, kopiować oraz edytować pliki i katalogi. Pakiet zainstalujemy za pomocą polecenia:
apt install mc
Aktualizacja danego, konkretnego pakietu zrealizujemy wydając to samo polecenie:
apt install nazwa_pakietu
Jeśli chcemy dany pakiet odinstalować, należy wykonać polecenie:
apt remove nazwa_pakietu
Po uruchomieniu programu (polecenie mc) mamy możliwość przeglądania struktury katalogów, ale przede wszystkim w łatwy sposób możemy zarządzać plikami i katalogami, nadawać do nich uprawnienia, tworzyć, usuwać, edytować czy też wyszukiwać.
Książka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT
Niedawno wystartował dodruk świetnej, rozchwytywanej książki pt. "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT, Tom I" (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpisz go w koszyku), dzięki któremu otrzymacie 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla naszych Widzów! Jest to pierwszy tom serii o ITsec, który wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!
Pomóż dzieciom
Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Prosimy, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękujemy!
Komentarze
Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać: kontakt@pasja-informatyki.pl. Dziękujemy za poświęcony czas - to dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy!