Konfiguracja poinstalacyjna
Damian Stelmach
Po instalacji systemu na wirtualnej maszynie wyświetlane mogą być niepotrzebne komunikaty wynikające z działania pakietu cloud-init. Są one do pracy niepotrzebne dlatego warto je wyłączyć. Możemy to zrobić wydając polecenie:
sudo touch /etc/cloud/cloud-init.disabled
Po wydaniu polecenia reboot
i ponownym uruchomieniu systemy komunikaty już nie będą wyświetlane.
Wyjaśnimy sobie składnię poleceń:
sudo
pozwala nam na wykonanie instrukcji, komendy, polecenia na prawach administratora. Jeśli nie jesteśmy zalogowani na koncie root, który jest takim administratorem, znanym z systemów Windows to musimy przed każdym poleceniem zmieniającym konfigurację czegokolwiek w systemie tę frazę dopisaćtouch
tworzy plik/etc/cloud/cloud-init.disabled
jest ścieżką zapisu pliku o nazwie cloud-init.disabled
W Linuxach większość plików konfiguracyjnych zapisywana jest w katalogu /etc
.
Jeśli nie chcemy przed każdym poleceniem konfiguracyjnym podawać polecenia sudo
możemy:
- skorzystać z konta root – opcja mniej bezpieczna
- uruchomić funkcję wykonywania polecenia na prawach roota dla danego użytkownika
Aby móc korzystać z konta root, musimy ustawić dla niego hasło. Można to zrobić wydając polecenie: sudo passwd root
. Najpierw zostaniemy poproszeni o hasło użytkownika, na poziomie którego wykonujemy polecenie (użytkownik musi należeć do grupy sudo), a potem dwukrotnie podajemy hasło dla konta root:
Od teraz możemy już logować się na konto root i wykonywać wszystkie zadania administracyjne. Nie zaleca się używania konta root w środowiskach produkcyjnych.
Aby uruchomić funkcję wykonywania polecenia na prawach roota dla danego użytkownika należy wykonać polecenie sudo su
.
Ta opcja jest możliwa tylko dla użytkowników systemu, którzy znajdują się w grupie sudo. Użytkownik stworzony podczas instalacji domyślnie do takie grupy należy. Nowego lub innego istniejącego usera również możemy dodać do tej grupy poprzez:
- wydanie polecenia:
usermod -G nazwa_grupy -a nazwa_użytkownika
(polecenie musi być wykonane na prawach roota) - edycję pliku group, znajdującego się w katalogu
/etc
i dopisanie go po przecinku do grupy sudo. Plik można edytować wydając polecenie:nano /etc/group
(polecenie musi być wykonane na prawach roota)
Polecenie tworzące nowego użytkownika w systemie Ubuntu to: adduser nazwa_użytkownika
(polecenie musi być wykonane na prawach roota).
Systemy z jądrem Linux dają możliwość jednoczesnej pracy większej ilości użytkowników jednocześnie niż tylko jeden na wielu różnych terminalach wirtualnych. Super fajna sprawa, szczególnie jeśli nasz serwer oferuje wiele usług, a z każda odpowiada inny admin lub inny user. Domyślnie w Ubuntu mamy możliwość skorzystania z 6 terminali wirtualnych trybu tekstowego. Zmiana terminala odbywa się poprzez użycie kombinacji klawiszy alt i klawiszy funkcyjnych od F1 do F6. Informacje o tym, na którym wirtualnym terminalu aktualnie pracujemy znajdują się w górnej części ekranu (tty1, tty2, ..., tty6):
Książka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT
Niedawno wystartował dodruk świetnej, rozchwytywanej książki pt. "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT, Tom I" (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpisz go w koszyku), dzięki któremu otrzymacie 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla naszych Widzów! Jest to pierwszy tom serii o ITsec, który wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!
Pomóż dzieciom
Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Prosimy, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękujemy!
Komentarze
Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać: kontakt@pasja-informatyki.pl. Dziękujemy za poświęcony czas - to dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy!