Strumieniowanie danych
Damian Stelmach
Strumieniowanie to bardzo często stosowana technika podczas pracy z systemem Linux. Polega ona na przekierowaniu dowolnej informacji z wejścia lub wyjścia w inne miejsce czyli do innego polecenia, programu lub też pliku.
Wejściem może być np. znak wpisany z klawiatury, a wyjściem to co dane polecenie czy program wyświetli na ekranie. Przykład? Polecenie ip a
, które wyświetla konfigurację adresów IP. To co zobaczymy na ekranie po jego wykonaniu to właśnie wyjście.
Podstawowy przykład działania strumieni zobrazować można z wykorzystaniem polecenia, które poznaliśmy w poprzednim wpisie, a mianowicie cat
. Załóżmy, że chcemy zapisać jakąś informację, jakiś dowolny tekst do pliku. Do tego wykorzystamy właśnie program cat
, a także przekierowanie stronienia danych wejściowych, danych wpisanych z klawiatury do pliku. Wykonanie takiego polecania:
cat > plik1
Uruchomi możliwość wprowadzenia dowolnego tekstu z klawiatury. Zapiszmy coś takiego:
tekst wpisany z klawiatury
Edycję kończymy wybierając kombinację CTRL + D
na klawiaturze.
To co wpisaliśmy, ten tekst: tekst wpisany z klawiatury
czyli dane wejściowe, zostały przekierowane do pliku o podanej nazwie. Mówiąc prościej tekst podany z klawiatury został zapisany do pliku.
Kolejne dane do tego pliku? Nie ma problemu, pamiętać musimy tylko o tym, iż dodanie kolejnych danych wejściowych o tego samego pliku wymaga już podwojenia znaku większości. Takie polecenie:
cat >> plik1
Ponownie uruchomi możliwość dodania tekstu do pliku, w którym już co jest zapisane. Podajemy teskt:
kolejna linia tekstu
Teraz w naszym pliku znajdują się już dwie linie tekstu:
Jeśli w podanym przykładzie nie zastosowalibyśmy podwójnego strumienia, podwojonego znaku większości dane zostały by nadpisane, a nie dodane.
- ZAPAMIĘTAJ!
- Jeśli chcesz dodać dane z wejścia lub wyjścia do pliku, a nie chcesz nadpisywać danych, które już tam są tylko dodać nowe - używaj podwójnego strumienia!
Przykładów zastosowania strumieni jest wiele, podczas administrowania systemem korzysta się z tej technik bardzo często. Wykonanie np. takiego polecenia:
chage -l damian > dane_hasla_damian
Spowoduje zapisanie informacji o ustawieniach hasła usera damian
do pliku o nazwie dane_hasla_damian
. W tym przypadku dane zwrócone przez polecenie chage -l damian
zostają przekierowane strumieniem >
do pliku o nazwie dane_hasla_damian
Po wykonaniu polecenia cat dane_hasla_damian
te informacje nam się wyświetlą:
W kolejnych wpisach pojawi się więcej przykładów przekierowania strumienia danych z wykorzystaniem wielu inny poleceń.
Zamów książki o IT sec z kodem: pasja
Można już zamawiać dwa tomy książek "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT". Mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy aż 15% zniżki! Dziękujemy ekipie Sekuraka za fajny rabat dla naszej Społeczności! Zamówień można dokonywać tutaj:
Tom 1 Tom 2Pomóż dzieciom
Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Prosimy, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękujemy!
Komentarze
Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać: kontakt@pasja-informatyki.pl. Dziękujemy za poświęcony czas - to dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy!