Tutorial video, wersja MP3

Damian Stelmach

Dystrybucja Ubuntu w dużej mierze oparta jest na jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuxa w historii, a mianowicie na Debianie. W chwili obecnej pieczę nad jej rozwojem sprawuje firma Canonical i to ona jest odpowiedzialna za właściwe działanie systemu. W tym odcinku przedstawimy podstawowe informacje na temat systemu Ubuntu (w wersji server), pokażemy jego instalację, wstępną konfigurację oraz ustawienia adresowania IP, a ponadto poznamy historię powstania jądra Linux oraz podstawowe definicje, które warto w kontekście Linuxa rozumieć.

Znajdź w filmie

Nasze tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:14 ] Tytułem wstępu
[ 00:01:00 ] Historia i początki Linux'a
[ 00:10:34 ] Polityka wydawnicza dystrybucji Ubuntu / pobieranie obrazu systemu
[ 00:13:44 ] Instalacja Ubuntu Server
[ 00:17:41 ] Konfiguracja poinstalacyjna Ubuntu Server
[ 00:31:20 ] Zmiana rozdzielczości wyświetlania Ubuntu Server na VirtualBox
[ 00:33:19 ] Podsumowanie

Wersja MP3

Dobrym rozwiązaniem w czasie przygotowań do egzaminu jest pobrać sobie odcinki w formacie mp3, aby w wolnej chwili (kiedy np. ćwiczysz fizycznie, podróżujesz) wrzucić sobie tutorial na słuchawki i odtworzyć w umiarkowanym skupieniu, aby osłuchać się wstępnie z nowym tematem. Natomiast jeśli tutorial zawiera momenty, w których prowadzący wykonuje jakieś konkretne działania na pulpicie komputera, to spróbuj następującego ćwiczenia: postaraj się zwizualizować sobie co dzieje się na video, mimo iż tylko słyszysz co prowadzący zapisuje, klika, zaznacza, zmienia.

A następnie, po powrocie do domu, zajrzyj na ile to czego się spodziewasz, odbiegać będzie od rzeczywistej czynności ukazanej na filmie. Przypomina to trening szachistów, którzy rozgrywają partie na wirtualnej szachownicy w swojej głowie - to fantastyczne ćwiczenie, gdyż pozwala głębiej zapamiętać oraz zrozumieć co i dlaczego zostało wykonane.

Poprzedni wpis