Polecenie NETSTAT

Damian Stelmach

W jaki sposób w systemach Windows można podglądać zestawione połączenia naszego komputera z różnymi serwerami? Można do tego wykorzystać program Wireshark, dzięki któremu jesteśmy w stanie sprawdzić wszystko, co przechodzi przez naszą kartę sieciową, można również wykorzystać polecenie NETSTAT wykonywane w konsoli systemu Windows. Po jego wprowadzeniu możemy śledzić jakie mamy aktywne połączenia. Wynik działania polecenia pokazuje rodzaj protokołu warstwy transportowej wykorzystywany do połączenia, gniazda mojego komputera, czyli adres ip z numerami portów, gniazda serwerów, z którymi jesteśmy połączeni oraz status tego połączenia.

Polecenie NETSTAT

Program, wywoływany może być z różnymi parametrami, ich wykaz oraz opis wyświetli się po wpisaniu polecenia netstat /help.

Jak widzicie na grafice powyżej, jest sporo tych połączeń, a to dlatego, że po pierwsze korzystam z Windows 10, a ten system, jak powszechnie wiadomo niemal na okrągło przesyła coś na serwery Microsoft‘u, ponadto mam ustawioną synchronizacje z usługami w chmurze, no i jest antywirus, który również zestawia połączenia ze swoimi serwerami. Jak zatem zweryfikować z jakimi usługami łączy się nasz komputer? Wystarczy, że wywołamy polecenie netstat –f i skopiujemy nazwę domeny (PPM -> oznacz -> zaznaczamy nazwę domeny -> CTRL+C lub PPM -> kopiuj).

Jaka to usługa

Za pośrednictwem strony internetowej whois.domaintools.com i jej wyszukiwarki możemy sprawdzić właściciela domeny. Wystarczy, że wkleimy skopiowaną nazwę domeny. Jak widać właścicielem tej domeny jest Google.

WHOIS