Co to jest ruter?

Damian Stelmach

Dla większości z nas ruter (ang. router) kojarzy się z urządzeniem, które znaleźć możemy praktycznie w każdy domu, łączącym komputery, telewizory, smartfony i inne urządzenia w sieć, najczęściej bezprzewodową i dającym dostęp do Internetu.

Ruter domowy

To w dużej mierze jest dobre skojarzenie, bo te urządzania również ruterami są, ale jest to jednak dość spore uproszczenie. Sprzęty te, jak ja to nazywam wielofunkcyjne, którymi większość z nas może się pochwalić faktycznie są ruterami, no bo łączą naszą sieć domową z Internetem, a to jest jak najbardziej zadanie rutera, ale są także switchami, posiadają przecież porty do podłączenia urządzeń poprzez skrętkę, są również punktami dostępowymi, bo pozwalają na bezprzewodowy dostęp do sieci.

Często są też modemami, których zadaniem jest zamiana sygnału analogowego jaki otrzymujemy od usługodawcy (ang. ISP – Internet Service Provider) na sygnał cyfrowy i odwrotnie. Nowoczesne, domowe urządzenia wielofunkcyjne posiadają również inne cechy, takie jak chociażby serwery plikowe czy serwery wydruku. Tak więc jak widzicie urządzenie, które nazywamy ruterem, tak naprawdę jest urządzeniem, które realizuje wiele funkcji sieciowych, nie tylko tych dedykowanych dla ruterów.

Funkcje rutera domowego