Tutorial video, wersja MP3

Damian Stelmach

Dla większości z nas ruter (ang. router) kojarzy się z urządzeniem, które znaleźć możemy praktycznie w każdy domu, łączącym komputery, telewizory, smartfony i inne urządzenia w sieć, najczęściej bezprzewodową i dającym dostęp do Internetu. To w dużej mierze jest dobre skojarzenie, bo te urządzania również ruterami są, ale jest to jednak dość spore uproszczenie. Sprzęty te, jak ja to nazywam wielofunkcyjne, którymi większość z nas może się pochwalić faktycznie są ruterami, no bo łączą naszą sieć domową z Internetem, a to jest jak najbardziej zadanie rutera, ale są także switchami, posiadają przecież porty do podłączenia urządzeń poprzez skrętkę, są również punktami dostępowymi, bo pozwalają na bezprzewodowy dostęp do sieci. Często są też modemami, których zadaniem jest zamiana sygnału analogowego jaki otrzymujemy od usługodawcy (ang. ISP – Internet Service Provider) na sygnał cyfrowy i odwrotnie. Nowoczesne, domowe urządzenia wielofunkcyjne posiadają również inne cechy, takie jak chociażby serwery plikowe czy serwery wydruku. Tak więc jak widzicie urządzenie, które nazywamy ruterem, tak naprawdę jest urządzeniem, które realizuje wiele funkcji sieciowych, nie tylko tych dedykowanych dla ruterów.

Znajdź w filmie

Nasze tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:22 ] Tytułem wstępu
[ 00:01:34 ] Rutery domowe
[ 00:03:01 ] Ruter w modelu OSI
[ 00:03:55 ] Funkcje i zadania rutera
[ 00:05:44 ] Budowa rutera
[ 00:09:34 ] Interfejsy rutera
[ 00:13:33 ] Podsumowanie

Wersja MP3

Dobrym rozwiązaniem w czasie przygotowań do egzaminu jest pobrać sobie odcinki w formacie mp3, aby w wolnej chwili (kiedy np. ćwiczysz fizycznie, podróżujesz) wrzucić sobie tutorial na słuchawki i odtworzyć w umiarkowanym skupieniu, aby osłuchać się wstępnie z nowym tematem. Natomiast jeśli tutorial zawiera momenty, w których prowadzący wykonuje jakieś konkretne działania na pulpicie komputera, to spróbuj następującego ćwiczenia: postaraj się zwizualizować sobie co dzieje się na video, mimo iż tylko słyszysz co prowadzący zapisuje, klika, zaznacza, zmienia.

A następnie, po powrocie do domu, zajrzyj na ile to czego się spodziewasz, odbiegać będzie od rzeczywistej czynności ukazanej na filmie. Przypomina to trening szachistów, którzy rozgrywają partie na wirtualnej szachownicy w swojej głowie - to fantastyczne ćwiczenie, gdyż pozwala głębiej zapamiętać oraz zrozumieć co i dlaczego zostało wykonane.

Poprzedni wpis