Połączenie SSH z maszyną wirtualną poprzez kartą mostkowaną (BRIDGED)

Damian Stlemach

Aby połączyć się z serwerem poprzez SSH z wykorzystaniem karty mostkowej, jedną z kart serwera ustawiamy w taki tryb. Następnie zmieniamy ustawienia tej karty na Ubuntu tak, a by pobierała adres dynamicznie, z lokalnego serwera DHCP:

Netplan for SSH

Odczytujemy adres, np. poleceniem ip a i wykorzystujemy go do połączenia:

ssh nazwa_użytkownika_w_ubuntu@adres_IP_karty_mostkowanej -p 22

Jeśli pracujemy w środowisku testowym, gdzie będziemy konfigurować usługi tylko do testów i nie chcemy, aby nasze działania na Ubuntu miały jakikolwiek wpływ na pracę naszej fizycznej sieci to lepiej używać pierwszej metody z kartą NAT, bo ona nie spowoduje zmian w lokalnej sieci. To wynika zwyczajnie z mechaniki działa usługi NAT. Ruch z sieci prywatnej, poza SSH który skonfigurowaliśmy nie przechodzi do naszej sieci.

Jeśli pracujemy z wykorzystaniem karty mostkowanej, tego trybu bridged to pamiętajcie, że wirtualny serwer będzie widoczny w fizycznej sieci jako host. Jeśli np. skonfigurujemy na nim DHCP, a jakiś DHCP już w naszej sieci działa to będziemy mieli zdublowanie usługi, a to zawsze powoduje problemy. Zatem jeśli labujemy, testujemy i nie chcemy aby skonfigurowane usługi działały w naszej faktycznej sieci to lepiej wybrać połączenia SSH poprzez tryb NAT. Jeśli natomiast nasz wirtualny serwer ma udostępniać usługi hostom w faktycznej sieci to wówczas można korzystać z trybu bridged.