Protokół DHCP
Damian Stelmach
Dynamic Host Configuration Protocol to usługa sieciowa, której zadaniem jest dynamiczne przypisywanie konfiguracji IP hostom w sieci. Chodzi o to, aby nie biegać od komputera do komputera i statycznie, ręcznie przydzielać adresy IP oraz pozostałe parametry potrzebne do właściwej konfiguracji karty sieciowej. Poprzez DHCP możemy realizować taką konfigurację w sposób dynamiczny, z przygotowanej wcześniej puli adresowej. Protokół DHCP jest następcą BootStrap’a (nie mylić z freamworkim tworzenia responsywnych stron internatowych), protokołu który kiedyś zajmował się przydzielaniem konfiguracji IP, jest on jednak od niego zdecydowanie mądrzejszy i sprawniejszy, dlatego wyparł już prawie BootStrap’a całkowicie.
Mechanika komunikacji z wykorzystaniem protokołu DHCP przedstawia się następująco:
1. Klient, który chce otrzymać z serwera DHCP konfigurację IP rozsyła w swojej podsieci komunikat broadcastowy DHCP Discover.

2. Komunikat ten ma celu odnalezienie serwera DHCP, a jako, że jest rozgłoszeniowy, trafia do wszystkich hostów w danej sieci, no i oczywiście jest on ignorowany przez większość z nich, natomiast odpowiada na niego jedynie serwer DHCP, przesyłając komunikat DHCP Offer. Zawiera on proponowany adres IP, a także pozostałe parametry takie jak adres bramy czy adres serwera DNS.

3. Klient po otrzymaniu informacji o takiej konfiguracji akceptuje ją, przesyłając do serwera komunikat DHCP Request.

4. Na koniec jeszcze serwer przesyła do klienta komunikat DHCP Ack stanowiący potwierdzenie dzierżawy danego adresu.

Cały ten proces odbywa się z wykorzystaniem protokołu transportowego UDP oraz działa na portach 67 i 68 dla IPv4 oraz 546 i 547 dla IPv6.

DHCP jest usługą rozgłoszeniową, a to oznacza, że komunikaty DHCP nie są przekazywane przez rutery, co skutkuje tym, że usługa działa tylko w danej podsieci.

Oczywiście to jest tylko teoria, dlatego, że nowoczesne routery posiadają już możliwości konfiguracyjne pozwalające na przekazywania pakietów DHCP poza obręb własnej sieci, także DHCP może przydzielać również adresy hostom pracującym w innych podsieciach.

Pomóż dzieciom
Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Prosimy, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękujemy!
Komentarze
Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać w komentarzach! Dziękujemy Wam za poświęcony na to czas!