Wirtualizacja - VirtualBox

Damian Stelmach

Wirtualizacja jest pojęciem, które w informatyce występuje już spory kawał czasu. Nie wchodząc w szczegóły, polega ona na tworzeniu wirtualnych maszyn, komputerów, za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Wirtualizacja pozwala na wiele, w faktycznych sieciach wirtualizacje się serwery co pozawala zaoszczędzić majątek na kosztach ich utrzymania. Zamiast 10 fizycznych maszyn, które pobierają masę prądu, mamy jedną, bardzo mocą, na której stawiamy soft i tworzymy serwery wirtualne. Są one pełnoprawnymi maszynami, z systemami udostępniającymi faktyczne usługi.

Kolejne zastosowanie to coś co jest szczególnie mi bliskie czyli edukacja. Na potrzeby tego kursu nie będziemy przeznaczać osobnego, fizycznego komputera, tylko wykorzystamy oprogramowanie do wirtualizacji i systemy konfigurować będziemy właśnie na wirtualnych maszynach, a nie fizycznych. Zalet wirtualizacji jest znacznie więcej, być może uda się kiedyś opowiedzieć i o tym.

Darmowych programów do wirtualizacji, które można polecić niestety nie ma zbyt wiele. Mamy tak naprawdę jedno, sensowne rozwiązanie, którym jest program Virtualbox od firmy Oracle. Program pobrać można z oficjalnej strony. Dostępny jest na Windowsy, Linuxy, a także na MacOS.

Zanim zaczniemy konfigurację serwerów, przygotujmy sobie wirtualną maszynę. W oknie programu klikamy Nowa.

Virtualbox new

Wprowadzamy nazwę maszyny, jeśli program sam tego nie zrobił to wybieramy wersję 64-bitową systemu, określamy wielkość pamięci RAM, ja dałem 2 GB i klikamy Utwórz.

Tworzenie maszyny wirtualnej

W następnym oknie, możemy zmienić parametry wirtualnego dysku, to znaczy jego lokalizację na dysku fizycznym, wielkość, a także format. Wszystkie parametry pozostawajmy bez zmian, zwiększamy tylko wielkość dysku do 50 GB i wybieramy Utwórz.

Parametry maszyny wirtualnej

Przechodzimy teraz do Ustawień maszyny.

Ustawienia maszyny wirtualnej

I wybieramy Sieć.

Sieć maszyny wirtualnej

Każda wirtualna maszyna może mieć aktywnych do 4 kart (interfejsów) sieciowych. Domyślnie uruchomiona jest jedna karta sieciowa pracująca w trybie NAT. W poniższej tabeli znajdziecie opisy poszczególnych trybów pracy.

Tryb pracy kartyOpis
NATMaszyna wirtualna posiada dostęp do Internetu, nie może się natomiast komunikować z siecią, w której pracuje fizyczny komputer.
Sieć NATPodobnie jak wyżej, z tym, że w przypadku tego trybu, możliwa jest konfiguracja innej klasy adresowej niż narzucona przez program Virtualbox
Mostkowana karta sieciowa (bridge)Maszyn wirtualna posiada dostęp do Internetu, może się również komunikować z siecią, w której pracuje fizyczny komputer. W tym trybie, skonfigurowane na serwerze usługi, będą dostępne dla komputerów w sieci, w której pracuje komputer fizyczny. Nie zaleca się używania tego trybu do nauki w sieciach, w których pracują już jakieś serwery.
Sieć wewnętrzna (Internal network)Maszyna wirtualna nie ma dostępu do Internetu, ani do sieci w której pracuje fizyczny komputer. Pozwala za to tworzyć wirtualne sieci, składające się z wirtualnych komputerów. Ten tryb będziemy ustawiać dla naszym wirtualnych maszyn.
Host OnlyTryb wykorzystywany do komunikacji wirtualnej maszyny z fizyczną. Najczęściej wykorzystywany jako druga karta sieciowa.
Generic DriverTryb zaawansowany, nie będzie przez nas wykorzystywany.

Zmieniamy tryb pracy karty na Sieć Wewnętrzna i uruchamiamy maszynę.

Sieć wewnętrzna

Po uruchomieniu maszyny wybieramy i ładujemy obraz systemu.

Wczytanie obrazu systemu

Po załadowaniu plików z obrazu, wybieramy wersję STANDARD z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), tworzymy 2 partycję, o wielkości ok. 25 GB każda. System instalujemy na pierwszej, dostępnej partycji.

Tworzenie partycji

Po instalacji systemu, zanim dokonamy jakichkolwiek zmian konfiguracyjnych musimy ustawić hasło dla konta administratora. Hasło musi składać się przynajmniej z 3 znaków, a wśród nich musi znaleźć się mała i wielka litera, cyfra albo znak specjalny. Pamiętajcie, aby stosować silne hasła dostępu, dzięki czemu ewentualne włamanie się do serwera nie będzie zadaniem prostym.

Windows Server 2008 R2

Haslo administratora w Server 2008 R2

Windows Server 2012 R2

Haslo administratora w Server 2012 R2