Wirtualizacja - wprowadzenie

Damian Stelmach

Pojęcie wirtualizacji jest zdecydowanie na czasie i to już od paru ładnych lat. Wirtualizacja to nic innego jak przeniesienie fizycznych i programowych zasobów infrastruktury IT, do symulowanego czyli po prostu wirtualnego środowiska. Obecnie wirtualizować możemy niemal wszystko co związane z IT, od aplikacji poprzez pulpity, po sieci komputerowe no i oczywiście całe systemy operacyjne zarówno te desktopowe jak i serwerowe.

Wirtualizacja

Zalet wirtualizacji jest całe mnóstwo, do najważniejszych z nich zaliczyć możemy przede wszystkim obniżone koszty. W przypadku wirtualizacji serwerów nie musimy utrzymywać całej farmy fizycznych sprzętów, wystarczy klika mocnych maszyn, a na nich wiele wirtualnych systemów serwerowych, które działają dokładnie tak samo jak ich fizyczne odpowiedniki. Mówiąc o kosztach warto wspomnieć również o licencjach. W przypadku serwera Windowsowego, wybierając np. wersję Standard mamy do dyspozycji jedną licencję na fizyczną maszynę i aż dwie na systemy wirtualne. Jeszcze lepiej jest w przypadku wersji Data Center, tam ilość licencji na systemy wirtualne jest nieograniczona.

Kolejna ważna kwestia to bezpieczeństwo, wirtualne maszyny są od siebie odseparowane, tak więc nawet atak na taką maszynę czy jej infekcja nie powoduje, że całe środowisko na tym cierpi. Niebagatelne znaczenie ma też łatwość zarządzania całą strukturą ponieważ wszystkie niezbędne narzędzia mamy w jednym miejscu. Wartą podkreślania zaletą wirtualizacji jest optymalizacja wykorzystanych zasobów. Rzadko zdarza się przecież, że dana maszyna wykorzystuje 100% swojej wydajności. Wirtualizacja ułatwia testowanie różnych rozwiązań i konfiguracji. Jeśli okaże się, że dane rozwiązania działają niewłaściwie, niepoprawnie to łatwo można je wycofać.

Medal ma oczywiście dwie strony i tak z wirtualizacją wiążą się pewne niedogodności. Problematyczne może okazać się tworzenie i przywracanie kopii zapasowych, a także przywracanie poprawnego działania po wystąpieniu ewentualnych awarii przy czym dotyczy to raczej dużych środowisk korporacyjnych niż małych sieci. Trudnością mogą okazać się również nietypowe komponenty sprzętowe wymagane przez specyficzne aplikacje, których wirtualizować się nie da. Tak czy inaczej słuchajcie od wirtualizacji odejść się już nie da no i trzeba się z nią zmierzyć i zaprzyjaźnić, bez względu czy nam się to podoba czy nie.

Wady i zalety wirtualizacji

Większość z Was z wirtualizacją spotkała się już z pewnością nie raz. Sam ten kurs jest przecież realizowany za pomocą maszyn wirtualnych tworzonych z wykorzystaniem oprogramowania VirtualBox. Ten tym wirtualizacji doskonale sprawdza się na laborkach czy zajęciach lekcyjnych kiedy to uczymy się zarządzania systemami. Jeśli coś nie wyjdzie wystarczy taką maszynę usunąć i utworzyć nową. Dzięki takim programom mamy możliwość testowania i użytkowania różnych systemów i funkcji na jednej fizycznej maszynie.