programowanie

HTML to język opisowy służący do tworzenia dokumentów hipertekstowych. Poznajmy zatem podstawowe znaczniki tworzące ciało witryny – zapraszam Was do przeglądu popularnych tagów oraz ich atrybutów! Kluczowe jest, aby na egzaminie wykazać się automatyzmem, który wypracowaliśmy za sprawą zrealizowanych projektów. Na końcowym etapie przygotowań powinniśmy być w stanie uporać się z całym front-endem jaki będzie do wykonania, w czasie maksymalnie 15-stu minut. Przeczytawszy treść zadania miejmy już przed oczami wyobraźni wszystkie potrzebne znaczniki oraz ułożony wstępny plan działania. A jeżeli mamy do wykonania skrypt JS lub PHP, to od razu miejmy w głowie projekt gotowego formularza. Dobra znajomość znaczników HTML uwolni twój czas, pozwalając Ci przeznaczyć go na zajęcie się właściwą, back-endową częścią zadania (mechaniką jak i zapleczem bazodanowym).

Do dzieła! Rozpoczniemy od teorii, zaś w drugiej części wykładu przejdziemy do zadań praktycznych. Jest niezwykle ważne, aby te zadania samodzielnie wykonać! I to nawet jeżeli już po samym wyjaśnieniu, wydaje Ci się że wiesz jak używać danego znacznika, wykonaj przykład praktyczny – co innego teoria, a co innego doświadczenie – myślę, że doskonale zdajemy sobie z tego sprawę ucząc się jeździć samochodem, uprawiając sport, czy grając w jakąkolwiek grę komputerową – zapewniam, tak samo jest w programowaniu – to praktyka czyni mistrza. Powodzenia!

Zapis znaczników w HTML

Przypomnijmy ogólną konwencję – znaczniki zapisujemy w nawiasach ostrych, mogą one także posiadać wewnątrz tych nawiasów tzw. atrybuty z zapisanymi w cudzysłowie wartościami. Znacznik pojedynczy: <znacznik atrybut=”wartosc”> oraz podwójny (w sensie: złożony z dwóch tagów – otwierającego i zamykającego): <znacznik atrybut=”wartosc”></znacznik>. Jeżeli znacznik jest podwójny, to jego ewentualne atrybuty umieszczamy w tagu otwierającym. Wartość atrybutu powinna zostać zapisana w cudzysłowie (nawet jeśli jest typu liczbowego), a nie w apostrofach.

Hiperłącze <a></a>

Dlaczego znacznik definiujący link na stronie to właśnie <a>? Prawdopodobnie wzięło się to od angielskiego słowa anchor, które oznacza kotwicę (hiperłącza są – jak to mówimy – zakotwiczone w dokumencie). Element <a> jest złożony z dwóch znaczników – posiada zatem tag otwierający oraz zamykający: <a></a>. Jest to logiczne, gdyż musimy zdefiniować obszar, który stanowi rzeczywistą kotwicę linku, namacalne obiekty możliwe do kliknięcia.

…to jedynie wstęp do całego artykułu w PDF. Pobierz plik poniżej ↓


Obudowa dydaktyczna oraz wersja na słuchawki:

pdf file mp3 file


10 pytań sprawdzających wiedzę z odcinka:


Pobierz 46 slajdów z podsumowania:


Udostępnij